More

ΑΟΚ Χανιά: Είναι ακόμα ζωντανός! 72-71 στην παράταση την Παναγίτσα Χαλκίδας

Ζωντανός έμεινε ο ΑΟΚ Χανιά στο κυνήγι της παραμονής στην Γ’ Εθνική κατηγορία στο μπάσκετ (2ος όμιλος Νότου).

Η ομάδα των Χανίων μετά από παιχνίδι “θρίλερ” επικράτησε με 72-71 στην παράταση (66-66 κ.δ.) της Παναγίτσας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Το ματς έμοιαζε να είναι “εύκολη υπόθεση” για τον ΑΟΚ Χανιά που κατάφερε να πάρει διαφορά (2 φορές) 10 πόντων (30-20 και 60-50) ωστόσο οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την Παναγίτσα και πάλι σε θέση “βολής”. 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Θωμάς Αράπης με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε για τον ΑΟΚ Χανιά σε 66-66 και αφού ακολούθησε μια ανεπιτυχής επίθεση των φιλοξενούμενων, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Και εκεί, το θρίλερ συνεχίστηκε! Ο κορυφαίος του ΑΟΚ Χανιά, Γιώργος Τασιούδης, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με δύο εύστοχες βολές χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους (72-71). Ακολούθησε μια άστοχη επίθεση της Παναγίτσας.

Πλέον ο ΑΟΚ Χανιά ισοβαθμεί με την ομάδα της Χαλκίδας, υστερεί στην ισοβαθμία αλλά ακολουθούν κρίσιμα παιχνίδια…

Η νίκη ήταν αφιερωμένη από την ομάδα τόσο στον Μάρκο Κοντογιάννη που αυτή την περίοδο περνά ένα σοβαρό προσωπικό πρόβλημα, όσο και στον Ματθαίο Γκιούλη που είχε γενέθλια και πρόσφατα, έκανε σοβαρή επέμβαση.

10 ΛΕΠΤΑ: 23-17, 42-33 (ΗΜΙΧΡΟΝΟ), 58-50, 66-66 (ΤΕΛ.ΑΠΟΤ.), 72-71 (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ-ΓΙΑΠΛΕΣ): Σταθόπουλος, Παπαδάκης 3 (1), Αλεξίου 4, Υφαντόπουλος 5, Σαράντης 8 (2), Αράπης 6, Πούρος 3 (1), Σκαμνάκης 2, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 14, Τασιούδης 24 (2), Κοντογιάννης 3.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (ΒΕΛΙΣΑΡΑΚΟΣ): Σκεμπές 1, Καρβούνης 17 (4), Ντουζίδης, Θεοδωράκος 12 (3), Σπύρου, Μπέλος, Γκιζογιάννης 25, Χοτζάλι, Δρακάκης 9, Σβορώνος 7 (1).