More

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ | Θετικό αποτέλεσμα στη Σπάρτη

Σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας η ομάδα του Κισσαμικού είχε πολύ καλή παρουσία και ίσως μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Σπάρτης (0-0).

Ο Κισσαμικός απείλησε στο πρώτο ημίχρονο με Παντελάκη (16’) και Κίκε (29’), ενώ η μοναδική στιγμή που απειλήθηκε ήταν στο 25’ με τον Αναστασάκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κισσαμικός είχε καλές στιγμές με τους Μαρτίνεθ (57’) και Κίκε (60’), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν σπουδαία ευκαιρία με τον Αναστασάκο (68’).

Οι φάσεις του αγώνα
    15’ Ο Νικόλτσης ανοίγει δεξιά στον Τσερκέζο, που σεντράρει κι ο Μελίσσας προ του Στογιάνοφ διώχνει σε κόρνερ.
    16’ Το κόρνερ εκτελεί ο Μαρτίνεθ, ο Παντελάκης παίρνει την κεφαλιά κι ο Μελίσσας μπλοκάρει.
    25’ Μπαλιά του Λώττα στον Αναστασάκο, που πλάσαρε από πλάγια θέση ο Μπουγαΐδης σωτήρια έδιωξε κι από κόντρα στον Μπουντόπουλο η μπάλα κατέληξε αουτ.
    29’ Καλή στιγμή για τον Κισσαμικό, ο Κίκε βρίσκει χώρο για το σουτ και ο Μελίσσας αποκρούει.
    55’ Φάουλ του Λώττα αποκρούει ο Λαζαρίδης και στη συνέχεια ο Στογιάνοφ κερδίζει επιθετικό φάουλ.
    57’ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο για τον Κισσαμικό. Ατομική ενέργεια του Νικόλτση και σέντρα για τον Τιάγκο Σίλβα, που στρώνει την μπάλα με το κεφάλι στον Μαρτίνεθ, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
    60′ Πάσα του Τιάγκο Σίλβα σουτ του Κίκε έξω από την περιοχή ο Μελίσσας μπλοκάρει την μπάλα.
    68’ Πολύ καλή ευκαιρία για τη Σπάρτη, από σέντρα του Σιώπη ο Αναστασάκος από κοντά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λαζαρίδη.
    78’ Κόρνερ του Λώττα κεφαλιά του Γιαννίτση μπλόκαρε ο Λαζαριδης.
    87′ Σπουδαία ευκαιρία, ο Τιάγκο Σίλβα βρήκε μέσα στην περιοχή τον Στογιάνοφ, που “άνοιξε” το κοντρόλ κι ο Μελίσσας έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε.

Διαιτητής: Παναγιωτόπουλος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
    Βοηθοί: Μεσσήνης (ΕΠΣ Αχαΐας)-Χουλιάρας (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
    4ος διαιτητής: Γκοβέσης (ΕΠΣ Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Λώττας (16’), Παπαχρήστος (31’), Σιώπης (38’), Γιαννίτσης (61’), Μαρτίνεθ (63’), Αναστασάκος (65’), Γκαλίτσιος (69’), Μπουντόπουλος (90+6’)

Σπάρτη (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Μπανούσης, Λώττας (86’ Οικονομόπουλος), Ηλιόπουλος (64 Αναστασόπουλος), Μπουντόπουλος, Ροβίθης (59’ Φράγκος), Αναστασάκος.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Μπουγαΐδης (28’ λ.τρ. Γκούμας), Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα, Μαρτίνεθ, Κίκε (73’ Μάντζης), Νικόλτσης (65’ Μίλιτς), Στογιάνοφ.