More

Μετάλλια, κύπελλα και ρεκόρ από τους Χανιώτες αθλητές του “Ελ.Βενιζέλου”

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε ο κύκλος των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων για τον Γ.Σ. «Ελευθέριος Βενιζέλος» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ & Νέων (Κ23) το οποίο διεξήχθη στην Πάτρα 8-9 Αυγούστου 2020.

Μετάλλια, κύπελα, ρεκόρ ατομικά και κατηγορίας ήταν μερικές μόνο από τις επιτυχίες που σημειώθηκαν για τον πρωταθλητή επί σειρά ετών Σύλλογο Ελλάδας.

Οι προηγούμενοι μήνες υπήρξαν πρωτόγνωροι για όλους τους εμπλεκόμενους καθώς υπήρχε ελλειπής προετοιμασία όλων των αθλητών ενώ η διοργάνωση και η συμμετοχή στους αγώνες ήταν ακόμα πιο δύσκολη. Πόσο μάλλον στη συγκεκριμένη κατηγορία όπου οι απαιτήσεις και οι προσδοκίες είναι κατά πολύ υψηλότερες.

Για να γίνει όμως κατανοητό το εύρος των αλλαγών λόγω COVID-19 και πόσο αυτές επηρέασαν την ψυχολογία και τις επιδόσεις των αθλητών/τριων αναφέρονται ενδεικτικά παρακάτω οι σημαντικότερες.

Αρχικά η Ομοσπονδία αποφάσισε ειδικά για λόγους ασφάλειας τόσο των αθλητών/προπονητών όσο και του κοινού να περιορίσει στο minimum το αγωνιστικό της πρόγραμμά διοργανώνοντας μόνο τον βασικό κορμό των Πανελληνίων αγώνων όλων των κατηγοριών με περιορισμένη συμμετοχή αθλητών οι οποίοι θα κέρδιζαν την πρόκρισή τους μέσα από τα διασυλλογικά πρωταθλήματα που προηγήθηκαν. Πρακτικά αυτό σήμαινε ότι για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ & Νέων (Κ23) προκρίθηκαν οι 12  καλύτεροι στα αγωνίσματα κονίστρας (άλματα-ρίψεις) και οι 16 καλύτεροι στα δρομικά αγωνίσματα βάσει των αποτελεσμάτων των διασυλλογικών και φυσικά ο Γ.Σ. «Ελευθέριος Βενιζέλος» είχε πολύ ηχηρή παρουσία.

Επίσης η ιδιαιτερότητα της χρονιάς φάνηκε και σε όσους εμπλεκόμενους παρακολούθησαν τους αγώνες όπου διαπίστωσαν ότι οι δρόμοι ταχύτητας διεξήχθησαν αφήνοντας ένα διάδρομο κενό ανάμεσα στους αθλητές, τους άλτες να έχουν προσωπικά καλύμματα των στρωμάτων ή να γίνεται απολύμανση των στρωμάτων του ύψους και του επί  κοντώ, ενώ οι δρομείς αντοχής έτρεχαν έχοντας απαραιτήτως μαζί τους ιατρική βεβαίωση ότι δεν παρουσιάζουν συμπτώματα.

Και το σπουδαιότερο οι αγώνες φέτος έγιναν χωρίς θεατές κάτι που στέρησε την χαρά στους αθλητές να μοιραστούν τα συναισθήματά τους αλλά και να πάρουν κουράγιο από την κερκίδα.

Παρακάτω εμφανίζονται αναλυτικά οι διακρίσεις του ΓΣ «Ελ. Βενιζέλος» οι οποίες αποτελούν την επιβράβευση των προσπαθειών αυτών των νεαρών αθλητών, αθλητριών και προπονητών τους σε μία πολύ ιδιαίτερη όπως η φετινή χρονιά και μάλιστα εν μέσω πανδημίας:

Ο Σύλλογος ήταν 2ος στην κατηγορία των ανδρών με 98 Βαθμούς έναντι 168,5 Του Ολυμπιακού και 6ος στην κατηγορία των γυναικών με 58 βαθμούς, όπου πρώτευσε ο ΓΣ Γλυφάδας με 145 βαθμούς.

Στο πρωτάθλημα των νέων ανδρών (Κ23) ο χανιώτικος σύλλογος ήταν 9ος με 31 βαθμούς. Και 7ος  στις νέες με 34 βαθμούς.

Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στην κατηγορία τόσο των ανδρών όσο και των νέων με 76.64 έναντι 76.67 του ατομικού του ρεκόρ και σε ένα σπουδαίο αγώνα σφυροβολίας τον καλύτερο των τελευταίων ετών.

Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών κέρδισε ο Μιχάλης Αναστασάκης 75.85 ενώ η ευχάριστη έκπληξη δικαιολογημένη πάντως ήταν η εμφάνιση του Ορέστη Ντουσάκη που στην παρθενική του εμφάνιση στο «μεγάλο πρωτάθλημα» των ανδρών συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ και με 66.98 κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των νέων όπως ακριβώς στην τελευταία προσπάθεια το είχε χάσει το χρυσό μετάλλιο, κερδίζοντας το αργυρό στο πρωτάθλημα Κ20. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Ορέστης Ντουσάκης αρχίζει να αποτελεί τον αθλητή έκπληξη αφού σε κάθε αγώνα που συμμετέχει το αποτέλεσμά του ανατρέπεται κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Μόλις μία εβδομάδα πριν, στα Γιάννενα στο Πρωτάθλημα Κ20, έχασε το χρυσό μετάλλιο από τον αντίπαλό του Μάρκελο Μεμα όταν ο Μάρκελος σημείωσε στην 6η και τελευταία βολή 71.30μ έναντι 70.71μ που είχε ο Ορέστης στην τελευταία βολή. Στο πρωτάθλημα της Πάτρας και ενώ κατά τη διάρκεια των προσπαθειών του δεν ήταν καν στα μετάλλια κατόρθωσε στην τελευταία του βολή να ξεπεράσει αρκετούς από τους αντιπάλους του και να κερδίσει το Χάλκινο μετάλλιο.

Επίσης αξίζει να αναφερθεί η 3η θέση στην σφυροβολία του αθλητή Ιβαν Μεγκλέμπεη αθλητή του Ολυμπιακού, ο οποίος γυμνάζεται με τον Κώστα Παπαμαρκάκη, είναι επίσης από τα Χανιά και με 70.62μ, περνώντας για πρώτη φορά τα 70μ, κατάφερε και έφερε για 2η φορά και τα τρία μετάλλια στα Χανιά.

Παρουσία στον τελικό της  σφυροβολίας είχε και ο Λευτέρης Γουμενάκης για μια ακόμη χρονιά διατηρώντας την παράδοση του γκρουπ 11ος με 58.21.

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα:

1η Παναγιώτα Δόση στο ύψος Γυναικών και Κ23 με 1.85μ ενώ είχε κερδίσει και το πρωτάθλημα κ20

1ος Ιασωνας Θανόπουλος στην Διασκοβολία με 59.09μ νέο ατομικό ρεκόρ. Στο αγώνισμα 8ος ήταν ο Μανώλης Πεντίκης με 50.05

1ος ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στα 100μ με 10.53

1ος ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ εμπόδια 13.49 καλύτερη φετινή επίδοση

1η η Μαρίτα Αργυρού στα 400μ νέων με 56.53

3η η Κατερίνα Βαμβουκάκη στην σφυροβολία με 58.45 καλύτερη φετινή επίδοση

4ες οι Γεωργία Αρναντωνάκη – Νοράγια Τζόνσον – Μαρίτα Αργυρού – Ελένη Τσαλουκίδου στα 4Χ100μ γυναικών με 49.18

7οι οι Νίκος Σαισανάς Γιώργος Τουλούμης Γιώργος Αρτεμάκης – Κώστας Δουβαλίδης στα 4Χ100μ Ανδρών με 42.46

8η η Μαρία Μαυρεδάκη στην δισκοβολία με 38.78

9ος ο Νίκος Σαϊσανάς στα 110μ εμπόδια με 15.43

9ος ο Γιώργος Τουλούμης στα 400μ με 50.33

9ος ο Μανόλης Τεοντοσίου στο επί κοντώ με 4.40μ

10ος ο Κώστας Βασιλάκης στα 800μ με 2.09.41

15η η Έλενα Τσαλουκίδου στα 200μ με 25.78

Τέλος στα 200μ προκρίθηκε ο Κώστας Δουβαλίδης με 21.42 αλλά λόγω μιας ενόχλησης δεν έτρεξε στον τελικό.

Συνοδοί προπονητές της αποστολής που επέστρεψε Τρίτη πρωί με το πλοίο της ΑΝΕΚ Lines (Επίσημη Χορηγός μετακινήσεων του συλλόγου την οποία ευχαριστούμε θερμά) ήταν οι Χριστόφορος Ανδρουλιδάκης και  Κώστας Παπαμαρκάκης.