More

Πέρασε από τα Χανιά ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι της Α1

Όπως αναμενόταν η αναμέτρηση του ΟΑΧ με τον Παναθηναϊκόγια τη 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, ήταν ντέρμπι.

Τελικά όμως και μετά από μεγάλη μάχη αυτές που χαμογέλασαν ήταν οι πράσινες οι οποίες επικράτησαν της Χανιώτικης ομάδας με 67-63  στο κλειστό του Κλαδισού.

Ο ΟΑΧ πήγε στο ημίχρονο με μικρό προβάδισμα 5 πόντων (37-32), ενώ στην τρίτη περίοδο το σκορ ήταν ισόπαλο (52-52). Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στο τέταρτο 10λεπτο όπου οι φιλοξενούμενες στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα πήραν μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (9-4) και το «τριφύλλι» έσβησε την ήττα του πρώτου γύρου (65-66), παίρνοντας και την διαφορά ενόψει πλέι-οφ. Θυμίζουμε πως τα αποτελέσματα μεταφέρονται στην post season.